Xpad Rally Xtreme
20. 1. 2007
Xpand Rally Xtreme
Během pravidelného novoročního herního půstu se přece jen objevilo jedno zajímavé demo, takže jsme si nemohli nechat ujít příležitost, ho pro vás otestovat. Pojďme společně nahlédnout, jaká asi bude nová závodní hra od polských vývojářů.



Hned na začátek si řekněme, že autoři se nijak netají tím, že základ hry se vším co k tomu patří, vezmou z výše jmenovaného předchůdce. Chtějí zachovat základní koncept včetně provedení, ale přidat spoustu možností navíc a hlavně dokonale vyladit ovladatelnost vozu a realistický fyzikální model. Hráč by tak měl získat dokonalý pocit z jízdy a užít si ji jako nikdy předtím. No uvidíme, velkohubá prohlášení se většinou těžko plní. Zajímavé je, že kromě několika desítek tratí, bude možno jezdit i na okruzích, které byly kvůli své náročnosti a nebezpečnosti z rally vyřazeny. Těšit se tak můžeme na čínskou rally, která se už nejezdí vůbec a upravenou korsickou, ze které byly odstraněny pro život jezdců nebezpečné úseky. Ty ovšem ve hře samozřejmě budou. Když si k tomu připočteme dvacítku vozů, lákadlo z toho máme více než silné. Pojďme se nyní podívat, co pro nás autoři naservírovali do dema.






Jak je nepsanou a smutnou tradicí, na vyzkoušení je toho "xtrémě" málo. Aby se to nepletlo, začneme pěkně po pořádku. K dispozici jsou dva herní módy – arcade a simulation. Ty se dají vyzkoušet na dvou různých tratích – v Malajsii a v Itálii. A na těch si zajezdíme ve dvou vozech – Lion 2007 a Monsoon Evolution WRL.


Začněme prvním jmenovaným, tedy módy. Přízvisko Xtreme dává tušit, že se autoři chtějí zaměřit na promakanou simulaci. Druhým dechem ovšem dodávají, že nezapomínají ani na akčněji zaměřené hráče, kteří mají rádi extrémní rychlost. V arcade modu si nějaké moc velké starosti s ovládáním auta dělat nemusíte. I když samozřejmě taktika dát po startu nohu na plyn a sundat ji až v cíli se nevyplatí ani tady. Ovládání vozu je celkem jednoduché, auto pěkně drží v zatáčkách a není problém jet opravdu rychle. V podstatě jedete pořád na plný plyn a důsledně přibrzďujete jen před zatáčkami, které už znova proletíte na plný plyn. Tedy přesně to, co od arkádového módu čekáme. V simulaci už je to o něco horší. Auto reaguje na každý podnět, neopatrné zacházení s volantem nebo plynovým pedálem okamžitě trestá smykem. Stále je ale jízda velmi akční a zásadně se od toho arcádového neliší. Na klávesnici se hra stává hůře hratelnou, protože auto má tendenci jít neustále do smyku. Nějaký propastný rozdíl mezi oběma módy jsem nepozoroval a musím konstatovat, že jsem čekal chování vozů v druhém módu realističtější.






Auta jsou si co do chování velmi podobná. Škoda že jich není k dispozici více typů nebo alespoň nejsou v chování více rozdílná. Takhle bohužel nemám moc co hodnotit. Modely vypadají velmi dobře, hlavně při pohledu z vrchu je na co se dívat. To stejné ovšem nemůžu říct o interiéru a pohledu přes volat, který je naprosto otřesný a hnusnější jednolitou texturu už jsem dlouho neviděl. O to více potěší, že třeba přední sklo reaguje na stav počasí venku a postupem jízdy se špiní prachem, stěrače jsou pak samozřejmostí. To stejné platí i o kapotě, která čím déle jedeme, tím je zaprášenější. Jedná se o maličkost, ale stále ne moc obvyklou a rozhodně tahle malá vychytávka potěší. Model vozidla je plně zničitelný, každý náraz se okamžitě projeví na jeho vzhledu. Na jízdní vlastnosti bourání takový vliv nemá, i když stačí pár neopatrných karambolů a opakování závodů kvůli zničenému autu nás nemine. Zajímavě vypadá možnost ladění vozidel, ve finále by mělo jít až o 800 položek. Obě auta se před samotným nasazením na trať dají v podstatě úplně přestavět, včetně změny laku. Škoda že chybí možnost testovacího okruhu, v plné verzi se snad dočkáme.



První z tratí je Malajsie. Podle mě příliš nepovedená a docela nudná trať, které vede stále úzkou cestičkou mezi stromy. Chápu, že tratě jsou dělány podle skutečných předloh, ale to neznamená, že autoři nemohli do dema vybrat nějakou atraktivnější. Daleko jiné kafe je druhá trať z itálie. Atraktivní horské prostředí, kameny do kterých se dá narazit, rozeseté kolem celé dráhy, z jedné strany propast, z druhé skála. Jízda zde je daleko zajímavější a náročnější a teprve tady dostává hra ty správné grády. V nabídce je i změna počasí, od slunečného po mírný déšť. Nějaké změny v chování vozu při jízdě jsem ovšem nepozoroval. Zvolit se dá denní i noční doba, přičemž stmívat se začíná už kolem 6 hodiny večer a kolem 22 hodiny už je tma jako v pytli. Řízení bez znalosti tratě je pak hodně velký risk a téměř nesplnitelný úkol. Zajímavou vychytávkou jsou i zvířata, která sem tam proběhnou těsně před vozidlem. Bohužel se objevují vždy na stejném místě.
Po grafické stránce hra vypadá velmi hezky. Je vidět že Chrome engine, který vše pohání doznal značných změn a i v dnešní době má stále co nabídnout. Nepotěší informace, že demo vyžaduje ke spuštění grafickou kartu podporující Pixel Shadery 2.0. Všichni hráči, kteří mají starší hardware mají smůlu. Předpokládám, že se tato zkutečnost nezmění aní v plné verzi. Na maximální nastavení a v rozlišení 1024x768 jsem pak na sestavě s Athlonem XP3000+, 2GB Ram a Radeonem X850XT-260 dosahoval kolem 30-40FPS. Při vypnutém antialiasingu pak kolem 60-70FPS.






Jsme na konci dnešního článku. Xpand Rally Xtreme by měla být vylepšenou verzí hry z roku 2004, kterou bude pohánět stejný Chrome engine. Demo mě příliš nepřesvědčilo o zábavnosti či dokonalém pocitu z jízdy. Plány pro plnou verzi jsou jistě ambiciózní, dočkat se máme 20 vozidel, 67 závodů v 5 lokacích a více než 800 položek pro úpravu vozu. Jestli to bude stačit pro nadprůměrný titul se ovšem dozvíme až během příštího měsíce, kdy se hra dostane na náš trh s českými titulky a za cenu 599,-
Micro_Ice